Dram

BALIK

Özet:
Kaya göl kıyısındaki bir köyde yaşayan bir balıkçıdır. Kaya’nın ve karısı Filiz’in küçük kızları Deniz konuşamamaktadır. Filiz kızını iyileştirmek için eskiden kalan alternatif bir yöntem denemeye karar verir. Şifalı olduğuna inanılan bir cins balığı kıza yedirirse kızının iyileşeceğini düşünmektedir. Ancak aradığı şifalı balık o civarlarda yoktur. Filiz bu şifalı balığı bulmak için başka bir göle gider. Sonunda aradığı ender balıktan sekiz tanesini yakalar. Kızına şifa bulsun diye yedirmeye başlar.


Kaya evdeki balıkların varlığını keşfedince balıklardan bir çiftlikte yetiştirip bu işten para kazanmayı düşünür. Ön araştırma yapmak için balıkların birkaç tanesini karısından gizli şehirdeki su ürünleri fakültesine götürür. Fakültedekilerden o balıkların nasıl çoğalacağını anlamak için yardım ister. Ancak balık çiftliğinin kurmak için paraya gereksinimi vardır. Yasadışı şekilde kimyasal malzeme kullanarak balık avlamaya başlar. Kimyasal madde hazırlarken dikkatsizlik sonucunda karısı Filizi zehirler. Dolayısıyla ölüme sebebiyet vermekten hapse girer. Hapis onu değişime uğratmıştır, çıkınca köye göre döner. Amacı kızına kendisini affettirmektir.

Yönetmen Görüşü:
Balık; insanın doğa ile ve başka insanlar ile daha anlamlı bir ilişki kurabilme yolunun hala daha mümkün olup olmadığını sormaya çalışan bir proje olma özelliğini taşıyor. Proje, bu çağda; insanın doğa ile başka insanlar ile ve kendisi ile kuracağı anlamlı, sahici ve özgürleştirici ilişkilerin birbirine bağlı şeyler olduğunu da ayrıca fısıldamaya çalışan bir tarafa sahip bulunuyor. Balık bu yönü ile insanın atıl bıraktığı taraflarını tekrar hatırlamasını sağlamak gibi bir hayalin peşinde koşuyor. Kuşkusuz gerçekçi olmayı bir tarafa bırakmadan bu hayali kovalamaya çalışıyor. Çünkü biliyor ki, gerçekçi olmayan her şey insana eskisinden daha büyük tuzaklar kurar.


İşte bu anlayış içerisinde insanın ütopyalar kurma ama aynı zamanda gerçekçi olabilme meziyetlerini satır aralarında öne çıkarmaya çalışan bir çalışmanın özgürleştirici bir yanı olacağını düşünüyorum. Özgürlük ve vicdan öteki filmlerimde tartıştığım başlıklar arasında yer aldı. Bu başlıkların bu projemde de kendilerine yer bulduklarının altını çizmek istiyorum.


Altını çizmek istediğim bir başka husus da Balık adlı projemin filmin anlatı yapısı ile oynamak ve dili zenginleştirmek için denemeler yapma gibi bir niyetinin olması konusu. Bu tavır sinema dilini daha taze ve farklı kılmak gibi bir motivasyondan kaynaklanıyor. Bu noktada; fark yaratmak kavramının bu projenin motivasyonlarını aktarmak için söylenebilecek en uygun kavramlardan biri olabileceğini belirtmek gerekiyor.

Yıl:

2014

Yazar & Yönetmen:

Derviş Zaim

Yapımcı:

Derviş Zaim

Ana Sponsorlar:

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü , Sarten A.Ş, T.C. Bursa Valiliği, Nilüfer Belediyesi, KKTC Cumhurbaşkanlığı, KKTC Başbakan Yardımcılığı Ekonomi Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı.

Sponsorlar:

Yeşim Tekstil, Maxolen Koruma Sistemleri, Ukra Akademi, Kızıklılar Otomotiv Bursa, Sezginer İnşaat, Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği, Medicabil Hastanesi.

Oyuncular:

Bülent İnal • Sanem Çelik • Myroslava Kostyeva • Gizem Akman • Melih Sezgin • Coşkun Tamer • Rıza Sönmez • Nadi Güler • Nihal Türksever • Zafer Altun • Osman Alkaş • Hazar Ergüçlü • Selin İşcan • Levent Uzunbilek • Adnan Tunalı • Ömer Naci Topçu • Ekrem Yücelten

Ortak Yapımcı:

Kıvan Aslı Odabaşı; Yeşil Film, Numan Acar; Acar Entertainment – Berlin

Uygulayıcı Yapımcı:

Emre Oskay

Yardımcı Yapımcı:

Marsel Kalvo, Sadık Ekinci

Yardımcı Yönetmen:

Ahmet Yurtkul

Sanat Yönetmeni:

Natali Yeres

Görüntü Yönetmeni:

Taner Tokgöz

Müzik:

Marios Takoushis

Kurgu:

Aylin Zoi Tinel

Kamera:

Engin Örsel

Ses Tasarım:

Burak Topalakçı

Ses Kayıt:

Özgür Özden

Renk Düzeltme:

Manos Chamilakis

Online -Aktarma:

Sakis Bouzanis

2-35 Post Prodüksiyon:

Nikos Moutselos

Bilgisayar Özel Efekt Supervizör:

Kerem Kurdoğlu

Bilgisayar Compositing Artist ve Supervizör:

Alay Soytemiz

AFİŞLER

FOTOĞRAFLAR

KAMERA ARKASI

Diğer Fragmanlar

İzle

Dilerseniz itunes üzerinden satın alarak veya kiralayarak izleyebilirsiniz.

MEDYADAN